• @[email protected]
    link
    fedilink
    139 days ago

    Basically pasta.

    I don’t know where you are, but a 500g pack can be had for significantly under 1€ and is sufficient for multiple meals. Add a similar priced can of tomatoes, onions (optional) and some spices (I assume you have those).

    Obviously there are other options for the sauce, many are cheap enough to consider when money is tight.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      28 days ago

      While pasta might contain calories and some protein, there’s a lack of other nutrients.
      I advice going for pulses instead of pasta.
      Dried pulses have a long shelf-life so they can be bought in bulk to reduce the price per meal.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        18 days ago

        You can get nutrients from the sauce. IMO tomato sauce is very tasty and can be pretty cheap as well. Probably the cheapest would be tomato paste and water as a base. Or canned tomatoes. Depending on how cheap you want to go you can add vegetables to your liking. Onions are always great but also carrots or peas.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        28 days ago

        If you’re doing anything with pasta that involves butter you’re doing it wrong, but you do you.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          18 days ago

          An Italian home cooking staple is pasta with butter and sage. Just melt the butter with the sage and gently fry while boiling the pasta

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            18 days ago

            Yes my statement was probably a bit too broad. I meant any pasta with a sauce you generally don’t want butter (or oil) on, as it causes the sauce to stick less to the pasta. Which is the whole point of having the sauce in the first place.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            18 days ago

            I actually have. A can of tomatoes is (or at least was back then) cheaper than a pack of pasta, and can also last for more than 1 or even 2 servings. If I add (just) butter to the pasta, I’m making it worse because I’m one of the seemingly 5 people on earth who don’t like butter.

            But my comment was meant for pasta with (any) sauce, see my other reply.

    • FritzApolloOP
      link
      fedilink
      38 days ago

      Yeah I’ll have to get creative with pasta. I can’t just eat rice, dried beans and lentils forever haha. Cheers.